yurtdışı eğitim yurtdışı eğitim kayıt yurtdışı eğitim bilgi
 
    Anasayfa      Sık Kullanılanlara Ekle      İletişim 
 
amerika dil okulları
amerika dil okulları Amerika Dil Okulları
ingiltere dil kursu
amerika en iyi dil okulları Amerika'nın En İyi Okulları
amerika en iyi dil kursu
amerika indirimli dil okulları Amerika İndirimli Dil Okulları
amerika promosyonlu dil okulları
amerika dil okulu fiyatları Amerika Dil Okulu Fiyatları
amerika dil kursu ücretleri
amerika dil okulları Amerika Öğrenci Vizesi
amerika dil okulları
amerika şehirleri eyaletleri Amerika Şehirleri Eyaletleri
amerika şehirleri karşılaştırması
amerika dil okulu Amerika Genel Bilgiler
amerika dil okulları
amerika dil okulları
ingiltere dil okulları İngiltere'de Eğitim
ingiltere dil okulları
malta dil okulları Malta'da Eğitim
malta dil okulları
amerika dil okulları
 
amerika Amerika
almanya Almanya
avustralya Avustralya
belçika Belçika
fransa Fransa
güney afrika Güney Afrika
ingiltere İngiltere
irlanda İrlanda
italya İtalya
kanada Kanada
malta Malta
yeni zelenda Yeni Zelanda
   
ingiltere dil okulları
 
SocialTwist Tell-a-Friend
 
 
 
Anasayfa / Amerika / Amerika Öğrenci Vizesi - Amerika F1 Vizesi

Amerika Öğrenci Vizesi

amerika

Bu bölümde:
| More

Amerika Öğrenci Vizesi - F1 Öğrenci Vizesi


F1 Vizesi, Amerika Öğrenci Vizeleri arasında en çok kullanılan vize türüdür. Amerika Öğrenci Vizesi (F1 Vizesi) Amerika'daki bir eğitim kurumunda tam zamanlı (full time) öğrencilik yapacak kişiler için düzenlenmiştir.

Amerika Öğrenci Vizesi (F1 Vizesi) alan öğrenciler, Amerika'ya giriş yapma hakkı ve Amerika'da öğrencilikleri devam ettiği sürece kalma hakkında sahiptirler. Amerika Öğrenci Vizesi (F1 Vizesi)'ne başvurabilmek ve bu vize ile Amerika'ya giriş yapabilmek için öğrencilerin tam zamanlı eğitim almaları gerekmektedir. Bu tam zamanlı eğitim okuldan okula farklılık göstermekle beraber, üniversite eğitimi için haftada minimum 15 kredilik eğitim almaları ve dil kursu eğitimi içinde haftada minimum 18 saatlik eğitim almaları gerekmektedir.

Üniversitelerin, dil okullarının, master ve sertifika programlarının Amerika Öğrenci Vizesi (F1 Vizesi için eğitim saatleri ve kredileri hakkında farklı uygulamaları vardır. Seçeceğiniz okul ve eğitim programlarına uygun Amerika Öğrenci Vizesi için en doğru bilgiyi yurtdışı eğitim danışmanınızdan öğrenebilirsiniz.

Amerika Öğrenci Vizesi İçin Gerekli Evraklar - F1 Vizesi için Gerekli Evraklar


1. En az 1 Yıl Geçerli Pasaport:
Pasaportunuz, Amerika'ya giriş yapmayı düşündüğünüz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalıdır. Eski pasaportunuz ve eski vizeleriniz varsa, yanınızda götürmeniz size artı referans kazandırır.

2. Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

3. Son 6 ay içerisinde çekilmiş, 5X5 cm ebadında 1 adet fotoğraf (Amerika Vize Başvurusu için özeldir)

4. Okul Kabul Belgesi:
Amerika'da eğitim alacağınız okulun onaylayarak gönderdiği, Amerika'ya giriş yapabileceğinizi onaylayan kabul belgesidir. Okul kaydınız tarafımızca gerçekleştirildiğinde, yurtdışı eğitim danışmanınız bu belgeyi dosyanıza ekleyecektir. Bunun yanında, okulun gönderdiği ilave belgeler varsa, bu belgelerde dosyanıza konulacaktır.

5.Amerika Öğrenci Vizesi Başvuru Formu:
Amerika Öğrenci Vizesi için elektronik başvuru formunun doldurulması gerekmektedir. DS 160 formu Advance Yurtdışı Eğitim tarafından doldurulmaktadır.

6. Amerika Öğrenci Vizesi Ücreti:
Amerika Öğrenci Vizesi ücretinin ödendiğine dair banka dekontu. Amerika Öğrenci Vizesi ücreti, AKBANK Şubelerine Amerika Öğrenci Vizesi Harcı olarak ödenmektedir.

7. SEVIS ücretinin (200 USD) ödendiğine dair dekont (İnternet veya posta yoluyla ödenecektir.)

8. Okul Kabul mektubu, 'I-20 belgesi' ve okul faturası

9. Amerika'da kalacağınız sürece masraflarınızı karşılayabileceğinizi kanıtlamanız için gereken belgeler:

* Size ve/veya anne, baba, eş, kardeş, sponsora ait;
- Banka cüzdanları veya hesap hareketlerini gösterir banka ekstreleri
- Maaş bordroları veya iş sahibi iseler işyeri ile ilgili evrakların fotokopisi (Ticaret odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi)
- Malvarlığı varsa tapuların, araç varsa ruhsatının fotokopisi
- Kira geliri varsa kira kontratı fotokopileri

* Çalışıyorsanız, son 3 aya ait maaş bordronuz, işyerinizden izinli olduğunuzu ve döndüğünüzde işinize devam edebileceğinizi gösterir mektup (İşyerinize ait Ticaret Odası faaliyet belgesi, vergi levhası, imza sirküleri, ticaret sicil gazetesi eklenecektir.)

10. Öğrenci belgesi, transcript veya diploma

11. Öğrenci olmayan erkek adayların askerlik durumunu gösterir belge

13. İngilizce bildiğinizi gösteren kanıt ve daha önce katıldığınız kurs var ise sertifikaları

14. Evli iseniz evlilik cüzdanı fotokopisi

Amerika Öğrenci Vizesi (F1 Öğrenci Vizesi) Danışmanlığı

Amerika Öğrenci Vizesi için vize dosyasının hazırlanması, vize başvuru prosedürü, vize formlarının doldurulması, I-20 Formu, SEVIS Ücretinin ödenmesi, Amerika Vize Mülakatı gibi tüm detaylar, eğitim ve okul kayıt işlemleri Advance Yurtdışı Eğitim tarafından gerçekleştirilen öğrenciler için ücretsizdir.

Amerika Öğrenci Vizesi için danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz, Advance Yurtdışı Eğitimin, Amerika ve Amerika Öğrenci Vizesi konusunda uzman ekibinden destek alabilirsiniz.

Amerika Vize danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak veya vize ile ilgili sorularınızı iletmek için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Advance Yurtdışı Eğitim İletişim

Amerika Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır ? - F1 Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır ?


Amerika Öğrenci Vizesi almak için vize için gerekli tüm evraklar doğru hazırlamalı ve Amerika Öğrenci Vizesi Başvuru Formunun eksiksiz ve hatasız doldurulması gerekir. Ama yinede Amerika Öğrenci Vizesi için doğru evraklar ve eksiksiz ve hatasız bir form Amerika Öğrenci Vizesini almak için yeterli olmayacaktır.

Amerika'ya öğrenci olarak gitmeyi düşünüyorsanız ve Amerika Öğrenci Vizesi alacaksanız öncelikle Amerikan Konsolosluğunda ki görevlilere asıl amacınızı, maddi imkanlarınızı, eğitimlerinizi, Amerika'da alacağınız eğitimin size faydasını hem evraklarla hem de Amerika Konsolosluğunda yapılan Amerika Vize Mülakatında sunmanız gerekmektedir. Burada yapacağınız ufak bir hata sizin vize almanızı güçleştirebilir.

Maddi Olanaklarınız ; Amerika Öğrenci Vizesi almanız için öncelikle sizin maddi olanaklarınız kontrol edilecektir. Önemli olan, Amerika'da eğitim almayı planladığınız süre zarfında, hiç kimsenin yardımına muhtaç olmadan, eğitim, yaşam, konaklama, sağlık ve benzer masraflarınızı karşılayıp karşılayamayacağınızdır. Eğer Amerika'da eğitim aldığınız süre zarfında masraflarınızı aileniz karşılayacaksa, aynı zamanda ailenizin diğer fertlerinin de rahatlıkla geçinmesi gerektiği faktörünü de unutmamak gerekir ve bütçenizi buna göre hesaplamanız gerekir.

Eğer bütçeniz kısıtlı ise, genelde tercih edilen yöntem olan kurs sürenizi kısa göstererek Amerika Öğrenci Vizesini almak gibi bir yola başvurmayın. Ya bütçenizi ona göre ayarlayın yada başka bir eğitim planlayın. Genelde Amerika Konsolosluk görevlileri mülakatlarda asıl amacı farklı olan kişileri ayırt etmekte çok başarılıdırlar. Zira 1 aylık bir eğitim ile vize almak, eğitim süresi kısıtlı olduğu için şüphe uyandırmaktadır.

Masraflarınızı Amerika’da eğitim aldığız süre içerisinde çalışarak karşılamayı planlıyorsanız, Amerika Öğrenci Vizesi almanız çok zordur. Tüm ülkelerde olduğu gibi Amerika'da parasız öğrencinin gelmesini değil, parası ile gelip Amerikan ekonomisine katkıda da bulunacak öğrenciyi tercih etmektedir.

AMACINIZ ; Amerika Konsolosluğu görevlileri, Amerika vize başvuru formunuzda, sunduğunuz evraklarınızda ve Amerika vize mülakatında sizin asıl amacınızı öğrenmek isteyecektir. Belgelerinizi hazırlarken, Amerika vize başvuru formunu doldururken ve Amerika vize mülkatına giderken bu konuda hazırlıklı olmanızı öneririz. Amerika Konsolosluğu vize görevlilerini;

* Türkiye ile sıkı bağlarınız olduğuna,

* Amerika'da eğitim alacağınız süre zarfında tüm masraflarınızı kendinizin karşılayabileceğine veya aileniz tarafından karşılanabileceğine,

* Amerika'da ki eğitimin size, kariyerinize ve/veya işinize katkıda bulunacağına,

* Amerika'da ki eğitiminiz tamamlandıktan sonra Türkiye'ye döneceğinize inandırmalısınız.

Amerika Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır ? - F1 Öğrenci Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır ?


Amerika Öğrenci Vizesi alarak, Amerika'da eğitim almayı planlıyorsanız yapmanız gereken öncelikle hangi okula gideceğinize karar vermenizdir. Üniversite eğitimi veya dil eğitimi için gidiyorsanız, eğitim alacağınız okulu seçtikten sonra bu okula başvurmanız ve bu okuldan kabul almanız gerekmektedir. Dil eğitimi için tercihte bulunacaksanız, okulların kabul şartları bulunmamaktadır. Advance Yurtdışı Eğitim, size okulların özellikleri, olanakları, konaklama seçenekleri ile detaylı bilgilendirme yapmakta ve tüm kayıt işlemleri ile sizin adınıza ücretsiz ilgilenmektedir.

Eğitim alacağınız okula kayıt işlemleriniz tamamlandıktan sonra, okul kayıt belgelerinizin ve I-20 belgenizin getirilmesi, 2. aşamadır. Bu süreçte zaman programlamanızı iyi yapmanız gerekmektedir. Özellikle Amerika vize başvurularının yoğun olduğu yaz dönemlerinde vize başvurusu için randevu bulmak zor ve kısıtlıdır. I-20 Belgenizin bir an önce ulaşması sizin için faydalı olacaktır. I-20 belgenizin hazırlanması ve gönderilmesi için eğitim alacağınız üniversite veya dil kursu sizden mali durumunuzu gösteren bir belge talep edecektir. Bu belge sizin adınıza veya masraflarınızı karşılayacak kişinin adına olmalıdır.

I-20 belgenizin gönderilmesinden sonraki aşama nihayet vize aşamasıdır. Artık vize evraklarınızı hazırlamanız, gerekli ücretlerin ödenmesi ve vize randevusu almanız gerekmektedir;

1- Vize randevusu alabilmeniz için PIN ödemesi yapmanız gerekmektedir. Bu ödemeyi herhangi bir İş Bankası şubesine yapabilir ya da Amerika Konsolosluğunu vize randevusu için aradığınızda kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz. PIN ücretini banka yolu ile ödeme yaparsanız, vize randevunuzu ertesi gün almak zorundasınız. Kredi kartı ile ödeme yaparsanız, ödemeden hemen sonra vize randevunuzu alabilirsiniz.

2- Amerika Öğrenci Vizesi Başvuru Formunun doldurulması. (DS – 160 Amerika Göçmen Olmayan Vize Başvuru Formu)

3- Amerika Öğrenci Vizesi Ücretinin yatırılması. Amerika Öğrenci Vizesi ücreti, TEB Şubelerine Amerika Öğrenci Vizesi Harcı olarak ödenmektedir

4- SEVIS ücretinin ödenmesi. İnternet veya posta yoluyla ödenecektir.

5- Amerika Konsolosluğu tarafından size verilen Amerika Öğrenci Vizesi Randevusuna tam saatinden önce gitmeniz ve kesinlikle geç kalmamanız gerekmektedir.

Amerika Öğrenci Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır ? - F1 Öğrenci Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır ?


Amerika Öğrenci Vizesi başvurunuzu aşağıdaki adreslerde bulunan Amerika Konsolosluklarına yapabilirsiniz. Amerika Öğrenci Vize başvurunuzu hangisine yapacağınıza "Vize Randevusu" alırken karar vermeniz gerekmektedir.

Ankara :

Amerika (ABD) Büyükelçiliği
Atatürk Bulvarı No: 110
Kavaklıdere-Ankara
Tel: (0312)- 467 52 65

İstanbul:

Amerika (ABD) Başkonsolosluğu
İstinye Mahallesi, Kaplıcalar Mevkii No.2
İstinye 34460 – İstanbul
Tel:( 212) 335 90 00

Amerika Öğrenci Vizesi Başvuru Formları - F1 Öğrenci Vizesi Başvuru Formları


Amerika Öğrenci Vizesi Başvuruları, "Göçmen Olamayan Vize" statüsündedir. Bu sebepten dolayı Amerika Öğrenci Vizesi Başvuru Formu'da DS-160 formudur ve elektronik olarak doldurulur. Vize Başvuru formuna aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz ;

https://ceac.state.gov/genniv/

Amerika Öğrenci Vizesi için danışmanlık hizmetlerimizden faydalanmak isterseniz, Advance Yurtdışı Eğitimin, Amerika ve Amerika Öğrenci Vizesi konusunda uzman ekibinden destek alabilirsiniz.

Amerika Vize danışmanlığı hizmetimizden faydalanmak veya vize ile ilgili sorularınızı iletmek için iletişim sayfamızdan bize ulaşabilirsiniz.

Advance Yurtdışı Eğitim İletişim

Amerika Öğrenci Vizesi (F1 Öğrenci Vizesi) İşlem Süresi Ne Kadardır


Amerika Konsolosluğu Vize Bölümünün en iyi yanı Vize Başvuru Randevunuza ve Vize Mülakatına girdiğiniz anda vize sonucunuzu öğrenmenizdir. Vize Mülakatında, Amerika Konsolosluğu Vize Görevlisi, size evraklarınızı ve pasaportunuzu iade ederse bu vizeniz red edildi demektir. Ama Evraklarınızı iade eder pasaportunuzu 2 iş günü içeirisnde kargo ile alacaksınız derse bu da Amerika Vizenizin onaylandığı anlamına gelir. Kısacası, Amerika Vize Başvurunuzun neticesini vize mülakatının sonunda anında öğrenebilir, İngiltere Öğrenci Vizesi gibi günlerce beklemezsiniz.

Amerika Öğrenci Vizesi (F1 Öğrenci Vizesi) Mülakat - Amerika Vize Mülakatı


Amerika Vize Başvuru Randevusu aldığınız zaman kendinizi vize mülakatına hazırlamanız gerekmektedir. Öncelikle hepimizin tahmin ettiği ama yine bir liste olsa fena olmaz dediği kriterleri tek tek yazalım;

1. Öncelikle Amerika değil, Amerika Birleşik Devletleri demeye alışın.

2. Amerika Vize Mülakat gününüzü son dakikaya bırakmayın. Uçağınız Cumartesi ise vize mülakatınız Perşembe günü olmasın.

3. Amerika Vize Mülakatı günü, mülakat saatinden önce orada olmaya çalışın.

4. Amerika Vize Mülakatına giderken elinizden geldiğince resmi giyinmeye çalışın.

5. Amerika Vize Mülakatı için evraklarınızı eksiksiz hazırlayın. Vize evraklarınızla ilgili tereddütünüz var ise, bir bilene danışın yada destek alın.

6. Amerika Vize Mülakatı sırasında asla yalan söylemeyin, evraklarınızla ve amacınızla ilgili elinizden geldiğince doğru cevapları vermeye çalışın.

7. Amerika Vize Mülakatı sırasında Amerika Vize Görevlileri sizi sıkıntıya sokmaya veya zorlamaya çalışmazlar, asıl amaçları sizin amacınızı ve Türkiye'ye geri dönüp dönmeyeceğinizi anlamaktır.

8. Amerika Vize Mülakatı sırasında, eğer İngilizceniz varsa İngilizce konuşabilmek için gayret gösterin. Önemli olan çok iyi konuşmanız değil, gayret göstermenizdir.

9. Amerika Vize Mülakatı sonucu ne olursa vize başvuru ücreti, pin ücreti veya vize randevu ücreti iade edilmez.

10. Amerika Vize Mülakatı sırasında karşınıza çıkabilecek sorulardan bazıları ;
 • Kaç Yaşındasın?
 • Öğrencimisin / Çalışıyormusun?
 • Hangi okulda okuyorsun / Hangi Okulda okudun?
 • Hangi bölümde okuyorsun / Hangi bölümü okudun?
 • Kaçıncı sınıftasın / Ne zaman mezun oldun?
 • Ne iş yapıyorsun?
 • Neden bu kursu/okulu/eğitimi seçtin?
 • Neden Amerika'da eğitim almak istiyorsun?
 • Bu kursun/eğitimin sana getirisi ne olacak?
 • Kursun eğitimin bittikten sonra ne yapacaksın?
 • Masraflarını kim karşılayacak / nasıl karşılayacak?
 • Amerika'da tanıdığın/akraban var mı?
 • Amerika'da nerede kalacaksın?

Amerika Öğrenci Vizesi (F1 Öğrenci Vizesi) ile Çalışma İzni - F1 Vizesi ile Çalışmak


Amerika Öğrenci Vizesi (F1 Öğrenci Vizesi) ile Amerika'da eğitim alan öğrenciler bazı kısıtlamalar dahilinde çalışma iznine sahiptirler. F1 Vizesi statüsündeki öğrenciler 4 farklı şekilde çalışabilirler;

1. Eğitim Gördükleri Okulda Çalışma - On Campus Employment

F1 Vizesine sahip tam zamanlı öğrenciler, eğitim aldıkları kurumun içerisinde veya yine eğitim aldıkları kuruma bağlı diğer kurumlarda haftada 20 saat çalışma iznine sahiptirler. Bu çalışma izninin kullanılabilmesi için Göçmen Bürosuna başvurularak izin alınması gerekmemektedir. Eğitimleri devam ettiği sürece haftada maksimum 20 saat, tatil dönemleirnde ise tam zamanlı çalışma imkanına sahiptirler.

2. Ekonomik Zorluklar Sebebiyle Çalışma - Employment for Severe Economic Hardship

F1 Vizesine sahip tam zamanlı öğrencilerin, eğitimleri esnasında kendilerinin kontrolünde veya kontrolü dışında gerçekleşen ani ekonomik zorluklardan dolayı masraflarını karşılayabilmesi için özel izinle verilen çalışma iznidir. Bu izne sahip olunabilmesi için öğrencinin en az 1 yıldır F1 Vizesi statüsünde olma şartı aranmaktadır. Bu durumdaki F1 statüsündeki bir öğrenci, durumunu Citizenship and Immigration Services (CIS)'e dilekçe ve formlar ile açıklaması ve talepte bulunması gerekir. Bu tarz izinler genelde, sponsorun vefatı, kaza geçirmesi, maddi sıkıntıya düşürebilen ciddi sağlık sorunları, öğrencinin ülkesindeki ciddi boyuttaki ekonomik kriz veya devalüasyon gibi sebepler sonucu verilir. CIS bu taleple ilgili kesin ve ciddi kanıtlar isteyecektir. CIS, F1 statüsündeki öğrencinin ekonomik zorluklar sebebiyle çalışma iznini uygun görürse, öğrenci aşağıdaki haklara sahip olur;
 • Çalışma İzni Belgesi(Employment Authorization Document - EAD)
 • Eğitim görülen sürede haftada 20 saat, tatil dönemlerinde tam zamanlı çalışma izni
 • Çalıma alanı herhangi bir alan olabilir, Kampüs içi çalışma ile kısıtlandırılamaz
CIS, F1 öğrenicisinin talebini red ederse öğrencinin itiraz hakkı bulunmamaktadır.

3. Uluslarası bir Organizasyon İçin Çalışma - Employment with an International Organization

Bu tarz çalışma izinleri çok nadir verilmektedir. F1 Statüsündeki bir öğrenci tanınmış bir Uluslararası Organizasyon için Çalışacaksa verilen çalışma iznidir. Çalışma başlamadan önce CIS'e başvurularak, Çalışma İzni Belgesi (EAD) talebinde bulunulmalıdır.

4. Pratik Kazanmak İçin Çalışma - Practical Training

Pratik Kazanmak İçin Çalışma 2'ye ayrılır;
 • Eğitim Devam Ederken Pratik Kazanmak İçin Çalışma - Curricular Practical Training


 • Staj mahiyetinde, eğitim görülen bölüm üzerine ve okul yetkililerinin bilgisi dahilinde gerçekleşen okul dışında çalışma olanağıdır. Bu tür çalışma imkanı eğitim tamamlanmadan yapılabilir. Eğitim görülen dal ile ilgili, staj mahiyetinde ve okul yetkililerinin bilgisi dahilinde gerçekleşen okul dışında çalışma olanağıdır. Eğitim tamamlanıp mezun olunmadan önce yapılabilir, ancak okul idaresinin onayını almak ve akademik açıdan başarılı durumda bulunmak şarttır. Okul idaresi çalışma izin belgesini hazırlayabilir; Göçmen Bürosu ile irtibata geçmek gerekli değildir. Verilen izin sadece söz konusu iş için ve önceden belirlenmiş süre boyunca geçerlidir. Derslerin devam ettiği süre boyunca haftada en fazla 20 saat (part-time), yaz aylarında ve tatil dönemlerinde ise "full-time" çalışılabilir. Part-time çalışılan sürece çalışılan ay sayısının kısıtlaması yoktur ve toplam 12 ay olan 'Eğitim görülen dalda pratik kazanma amaçlı çalışma (Optional Practical Training)' hakkını etkilemez. Bir başka deyişle, sadece "full-time" çalışılan süre "Optional Practical Training" hakkından düşülür

 • Eğitim Görülen Dalda Pratik Kazanmak İçin Çalışma - Optinal Practical Training


 • Bu tür çalışma 3 şekilde yapılabilir: yaz aylarında ve tatil dönemlerinde, derslerin devam ettiği süre boyunca haftada 20 saat (part-time) sınırlamasıyla ve mezuniyet sonrası. Eğitim görülen dalda pratik kazanma amaçlı çalışma hakkı kazanabilmek için en az 9 aydır F1 vizeli "full-time" öğrenci konumunda olmak ve okul idaresi aracılığıyla Göçmen Bürosu'ndan (INS) çalışma izni almak şarttır. OPT kartınız 90 gün içinde elinize ulaşmazsa, bulunduğunuz bölgedeki en yakın yerel Göçmenlik Bürosuna gidip EAD kartı (Employment Authorization Document) için başvurabilirsiniz. Başvurunuzu yaptıktan sonra kartınız aynı gün içerisinde size verilir veya size söylenen bir tarihte gidip almanız istenir. Size verilen EAD kartı "Optional Practical Training" başvurunuzda belirtilen süre boyunca geçerlidir. F1 vizeli öğrencilerin Amerika'da kalış süreleri boyunca toplam "Optional Practical Training" hakları 12 aydır. Yapılacak en yararlı hareket, mezuniyet öncesi okul idaresi ile işbirliği içerisinde staj mahiyetinde çalışmak (part-time curricular practical training) , böylelikle 12 aylık hakkın hepsini mezuniyet sonrasına saklayabilmektir. Böylece "practical training" hakkından maksimum yararlanılmış ve mümkün olan en uzun iş tecrübesi elde edilmiş olur. Bu aynı zamanda uzun süre beraber çalışılan işverenin, F1 öğrenci vizesini okul bitiminde H-1B çalışma vizesine çevirme ihtimalini de yükseltir. Bir başka deyişle; "practical training", iş tecrübesi sağlaması açısından, işverenin öğrencilik bitiminde arzu edilebilecek bir çalışma vizesine (H-1B) sponsor olma olasılığını arttırır.

Amerika Öğrenci Vizesi (F1 Öğrenci Vizesi) 'ni Amerika'da Uzatmak - F1 Vizesini Uzatmak


Amerika'ya girişinizde uçakta verilen I-94 formunu doldurmanız gerekmektedir. Amerika'ya girişiniz esnasında pasaport kontrol memuru I-94 formunuzun üzerine çıkış yapmanız gereken en son tarihi yazar ve pasaportunuza zımbalar. Eğer pasaportunuzda belli bir tarih yazılmışsa veya bu süre içerisinde Amerika'dan çıkacaksanız o zaman Türkiye'den yeniden Amerika Öğrenci Vizesine başvurmanız gerekmektedir. Eğer pasaportunuzda D/S(Duration of Status) yazıyorsa bu durumda, Amerika'da öğrenim hayatınız devam ettiği sürece vizenizi uzatmanıza gerek kalmadan kalabilirsiniz.

SEVİS Nedir - SEVIS Ücreti - SEVIS Nereye Yatırılır?


Amerika Birleşik Devletler Dış İşleri Bakanlığı SEVIS (Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi - Student Exchange and Visitor Information System) ile ilgili şu açıklamayı yapmaktadır;

''Öğrenci ve Değişim Ziyaretçisi Bilgi Sistemi yani, orijinal kısaltmasıyla SEVIS göçmenlik hakkı bulunmayan kişiler hakkında, bu kişilerin Birleşik Devletler'de bulundukları süre boyunca ülke içi güvenliği sağlamak amacıyla geliştirilmiş izleme sistemidir. Bu sisteme göre Work and Travel katılımcıları, diğer değişim programlarının katılımcıları, dil okulu ve üniversite öğrencileri göçmen olma hakkı elde etmedikleri sürece okulları ve sponsorları tarafından ülkedeki durumlarına ilişkin olarak düzenli aralıklarla güvenlik birimlerine rapor edilirler. SEVIS, 1996'da yürürlüğe giren Yasadışı İltica düzenlemesi ve Göçmenlik Zorunlulukları Kanunu, Bölüm 641 uyarınca uygulanır.''

Öğrenci veya katılımcının vizesi aşağıda belirtilen hallerde iptal edilir:

* Eğitim veya değişim programına belirtilen tarihte mazeretsiz katılmamak;
* Birleşik Devletler'de izinsiz çalışmak;
* Belirtilen tarihten önce ülkeyi terk etmemek;

I-20 Nedir ? - I-20 Nasıl Alınır ?


Amerika için öğrenci vizesi yani F-1 öğrenci vizesi alacak olan tüm öğrencilerin, kayıt yaptırdıkları Amerika'daki eğitim kurumundan, bu kuruma kayıt olduklarını belirten bir yazı almaları ve orijinalinin vize başvurusunda evraklarınızın içerisinde olması gerekir. Bu belgenin ismi I-20'dir. I-20, tamamen Advance Yurtdışı Eğitimin sorumluluğundadır. Okul ile yazışmaları, doğru I-20 belgesinin hazırlanması ve Türkiye'ye orijinalinin getirilmesini Advance Yurtdışı Eğitim sağlar.

Amerika'ya Giderken Yanınızda Olması Gerekenler


Bunları sakın yanınızdan ayırmayın;

 • Pasaportunuz
 • I-20 Formu
 • Banka hesabınızı gösteren bir evrak
 • Fotoğraf
 • Okul kabul mektubu
 • Kalacağınız yerin adresi
 • Dil Eğitimi için gidiyorsanız, seyahat sağlık Sigortası
 • Amerika'da voltaj 110 olduğu için, voltaj düşürücü (converter)

I-94 Formu Nedir - Amerika'ya Giderken Uçakta Doldurulması Gereken Form


I-94 Formu, ABD vatandaşı olmayan tüm ziyaretçilerin doldurması gereken formdur ve Amerika'ya seyahatiniz esnasında uçakta doldurmanız için verilir.

Bu form, yolcunun kimlik bilgilerini ve Amerika’da nerede kalacağı konusunda bilgi edinmek için dağıtılır. Formun tükenmez kalemle ve büyük harflerle doldurması gerekmektedir. Form iki bölümden oluşur: “Arrival Record” ve “Departure Record”. 1 ila 11 arası sorular (Arrival Record), kişisel ve yolculuk bilgileriniz ile ABD’de kalacağınız yer ile ilgilidir. Formun bu kısmını görevli alır.

1.Family Name: Soyadınız
2.First (Given) Name: Adınız
3.Birth Date (mo/day/yr): Doğum tarihiniz (ay/gün/yıl)
4.Country of Citizenship: Vatandaşı Olduğunuz Ülke
5.Sex (male or female): Cinsiyet
6.Passport Number: Pasaport No
7.Airline and Flight Number: Uçuş No
8.Country Where You Live: Yaşadığınız Ülke
9.City Where you Boarded: Uçağa Bindiğiniz Şehir
10.Address While in the United States: ABD’de Kalacağınız Adres
11.City and State: ABD’de ikamet edeceğiniz şehir – eyalet

14-17 arası sorular (Departure Record) kimlik bilgilerinizi içerir. İlgili görevli formun bu kısmını kopararak pasaportunuza zımbalar.

Pasaportunuza ve I-94 formuna damga basılır ve ABD’den ayrılmanız gereken tarih I-94 formunun üzerine işlenir.

Pasaportunuza zımbalanan bu bölümün zarar görmemesi gerekmektedir çünkü bu bölüm ABD’den ayrılışınız esnasında memurlar tarafından alınacaktır. Pasaportunuza zımbalanan bölümün yırtılması, zarar görmesi veya kaybolması durumda en yakın Göçmenlik ve Vatandaşlık Servisine (USCIS) gitmeniz gerekmektedir. Yenisini 140$’a çıkartabilirsiniz.

Amerika Öğrenci Vizesi Ücretleri - F1 Vizesi Ücretleri


Amerika Öğrenci Vizesi Ücretleri ve diğer ek ücretler şu şekildedir ;

Amerika Öğrenci Vize Başvuru Ücreti: 160 USD
Vize Randevu ücreti: 20 USD
SEVIS ücreti: 200 USD Toplam Vize maliyeti : 380 USD

Amerika Konsolosluğu Adresi - Amerika Büyükelçiliği Adresi


Ankara :

Amerika (ABD) Büyükelçiliği
Atatürk Bulvarı No: 110
Kavaklıdere-Ankara
Tel: (0312)- 467 52 65

İstanbul:

Amerika (ABD) Başkonsolosluğu
İstinye Mahallesi, Kaplıcalar Mevkii No.2
İstinye 34460 – İstanbul
Tel:( 212) 335 90 00

Amerika Vize Çeşitleri - Amerika'ya Giderken Hangi Vizeyi Almalıyım ?


A Vizesi: Yabancı Diplomatlar
B Vizesi: Turistler
C Vizesi: Geçiş yapan yolcular
D Vizesi: Ekip üyesi
E Vizesi: Yatırımcı ve tüccarlar
F Vizesi: Öğrenciler
G Vizesi: Uluslararası örgütlere çalışan yabancı hükümet üyeleri
H Vizesi: İşçiler
I Vizesi: Yabancı basın ve medya mensupları ile eşleri ve çocuklarına verilir
J Vizesi: Değişim programlarına katılan ziyaretçilere verilir
K Vizesi: ABD vatandaşlarının nişanlıları, eşleri ve çocuklarına verilir
L Vizesi: Çok uluslu şirketlerde
M Vizesi: Mesleki kurs ve programlara katılanlara verilir
N Vizesi: NATO çalışanlarına verilir
O Vizesi: Üstün yeteneğe sahip olan çalışanlara verilir
P Vizesi: Sporcu ve Sanatçılara verilir
Q Vizesi: Uluslararası kültürel değişim programı katılımcılarına verilir
R Vizesi: Din adamlarına verilir
S Vizesi: Suçlarla ilgili şahitlik yapan ya da ihbar eden kişilere verilir
T Vizesi: İnsan ticaretine maruz kalanlara verilir
North American Free Trade Agreement (NAFTA) Vizesi

| More

Bu sayfada en çok arananlar
amerika öğrenci vizesi, amerika vizesi, amerikan vizesi, f1 öğrenci vizesi, f1 vizesi, amerika vize, amerika vize mülakatı, amerika vize randevu, amerika vize randevusu, amerika vizesi mülakat, amerika vizesi mülakat soruları,

insan kaynakları

yurtdışı eğitim

yurtdışı eğitim

yurtdışı eğitim
 
 
 
 

          Ä°ngiltere Dil Okulları

 

          Amerika Dil Okulları

 

          Kanada Dil Okulları

 

          Malta Dil Okulları

 

          Yurtdışı Eğitim Genel

       

          Pasaport / Vize Rehberi

 

          Sınavlara Hazırlık

 

          Ä°ngilizce

 

          Yenilikler

 

          Yenilikler

       

ANASAYFA, YURTDIŞI EĞİTİM, HAKKIMIZDA, İLETİŞİM, SİTE MAP, SİTE HARİTASI, İNSAN KAYNAKLARI, YASAL UYARI, BLOG
yurtdışı dil eğitimi
yurtdışı eğitim yurtdışı dil eğitimi
 
yurtdışı eğitim
replica hermes bags