yurtdışı eğitim yurtdışı eğitim kayıt yurtdışı eğitim bilgi
 
    Anasayfa      Sık Kullanılanlara Ekle      İletişim 
 
ingiltere dil okulları
ingiltere dil okulları İngiltere Dil Okulları
ingiltere dil kursu
ingiltere en iyi dil okulları İngilterenin En İyi Okulları
ingiltere en iyi dil kursu
ingiltere indirimli dil okulları İngiltere İndirimli Dil Okulları
ingiltere promosyonlu dil okulları
ingiltere dil okulu fiyatları İngiltere Dil Okulu Fiyatları
ingiltere dil kursu ücretleri
ingitlerede eğitim Neden İngiltere'de Eğitim ?
ingiltere dil okulları
ingiltere dil okulları Adım Adım İngiltere
ingiltere dil okulları
ingiltere vizesi İngiltere Vizesi
ingiltere vize danışmanlığı
ingilterede yaz okulları İngiltere Yaz Okulları
ingiltere yaz okulu
ingilterede konaklama İngilterede Konaklama
ingilterede konaklama
ingilterede hayat İngiltere Yaşam Masrafları
ingilterede hayat ve masraflar
ingiltere para birimi İngiltere Para Birimi
ingiltere para birimi
ingiltere banka hesabı İngilterede Banka Hesabı
ingilterede banka hesabı açmak
ingiltere fotoğrafları İngiltere Resimleri
inglterede banka hesabı açmak
ingiltere haritaları İngiltere Haritası
ingltere haritası
londra metro haritaları Londra Metro Haritası
ingltere haritası
ingiltere şehirleri İngiltere Şehirleri
ingiltere şehirleri karşılaştırması
ingiltere havaalanı İngiltere Havaalanları
ingiltere havaalanları
ingiltere türkiye konsolosluğu İngiltere Türk Konsolosluğu
ingiltere türkiye konsolosluğu
ingilterede türkiye temsilcilikleri İngiltere Türk Temsilcilikleri
ingiltere türkiye temsilcilikleri
ingiltere dil okulları İngilterede İklim
ingiltere dil okulları
ingiltere İngiltere Genel Bilgiler
ingiltere dil okulları
ingiltere dil okulları
ingiltere dil okulları Amerika'da Eğitim
ingiltere dil okulları
ingiltere dil okulları Malta'da Eğitim
ingiltere dil okulları
ingiltere dil okulları
 
amerika Amerika
almanya Almanya
avustralya Avustralya
belçika Belçika
fransa Fransa
güney afrika Güney Afrika
ingiltere İngiltere
irlanda İrlanda
italya İtalya
kanada Kanada
malta Malta
yeni zelenda Yeni Zelanda
   
ingiltere dil okulları
 
SocialTwist Tell-a-Friend
 
 
 
Anasayfa / İngiltere'de Banka Hesabı Açmak

İngiltere'de Banka Hesabı Açmak


Bu bölümde:

İngiltere'de Banka Hesabı Açmak| More

İngiltere’de banka hesabı açmak, Türkiye’de banka hesabı açmak kadar kolay olmayacaktır. İngiltere vatandaşı olmadığınız için, bankaların çoğu İngiltere’de altı aydan kısa süre kalacak öğrenciler için banka hesabı açmak istemeyeceklerdir. Eğer İngiltere’de altı aydan uzun bir süre kalacaksanız, bu durumda İngiltere’de banka hesabı açtırabilirsiniz.

İngiltere’ye eğitim için gittiğinizde, banka hesabını açmanız ve banka hesabının anında aktif olması 2-3 hafta süreceğinden, İngiltere’ye gider gitmez banka hesabınızı açtırmak için başvuruda bulunmanız sizin için faydalı olacaktır.

Türkiye’den ayrılmadan önce, Türkiye’de çalıştığınız bankaların İngiltere’de hangi bankalarla anlaşması olduğunu sorun. Bazı bankalarda, Türkiye’de ki hesabınızı kullanmaya devam etmeniz ve işlemlerinizi Türkiye’de yaptığınız gibi yapmaya devam etmeniz mümkün olabilir.

Türkiye’de de kullandığınız Master, Visa, American Express gibi kartlar İngiltere’de de geçerlidir. Bu özelliklere sahip kredi kartları (credit card) veya bankamatik kartları (cash card / cashpoint card) ile ATM’lerden ( cash point ) nakit çekim (withdraw) yapabilirsiniz. Yurtdışında Türkiye’de kullandığınız kartları kullanarak nakit çekim yaptığınızda, Türkiye’deki hesabınızdan ekstra bir servis ücretinin de çekilebileceğini unutmayınız.

İngiltere’de banka hesabı açmak için önünüze gelen ilk bankaya başvurmayın. Önce danışmanınıza, sonra İngiltere’ye gittiğinizde gittiğiniz eğitim kurumundaki, kolejdeki, üniversitedeki veya dil okulundaki öğrencilere, veya kurumunuzun uluslararası öğrenci birimine yoksa dil okulundaki welfare (yardım) personeline hangi bankayı tercih etmeniz gerektiğini sorun.

İngiltere’de ki çoğu bankalar, uluslararası öğrencileri kendi bankalarına çekmek için promosyonlarda yapmaktadırlar. Barclay’s Bankasının her ay 2 adet sinema bilet vermesi gibi (Örnektir). Bu promosyonları karşılaştırın. Ama yinede banka seçiminizde ki en büyük kriterler, bulunduğunuz yere yakın olması, ATM ve şube ağının geniş olması (böylece alış veriş merkezlerinde bile ATM bulabilirsiniz), sunduğu hizmetler ve işlem ücretleri olacaktır.

İngiltere’de Banka hesabı açmak için bankaların genelde sizden isteyebileceği belgeler;
 
• Pasaport
• Kurs veya okulunuzdan bankaya özel olarak yazılmış bir mektup
• Kursa veya okula kabul mektubunuzu
• İngiltere’de ki oturma adresinizi ( kontrat, özel bir yerde kalıyorsanız, kaldığınız yerle olan anlaşmanız veya okul konaklamasında kalıyorsanız, okul kabul belgesinde veya konaklama belgesinde belirtilen adres yeterli olacaktır )
• Bazı bankalar Türkiye’de ki ikamet adresinizi de isteyebilirler
• Ayrıca Türkiye’de bir banka ile çalışıyorsanız, veya kredi kartınız varsa, banka veya kredi kartı ekstrenizi yanınızda götürmeniz faydalı olabilir.

Bankalar, özel kurumlar olduğu için her bankanın yeni hesap açmak için isteyeceği belgeler farklı olabilir. Ayrıca bankaların zaman içerisinde isteyebileceği evraklarda değişebilir. Bu sebeplerden dolayı da, banka hesabı açmak için istenen evrakları ilgilendiğiniz banka ile görüşmeniz faydalı olacaktır. National Westminster, Barclays, Lloyds, TSB, HSBC, Abbey National, Bank of Scotland, Royal Bank of Scotland, Halifax gibi bankalar İngiltere’nin önde gelen bankalarıdır.

İngiltere’ye gittiğinizde Türkiye’de ki banka hesaplarınıza ulaşmanızın neredeyse imkansız olabileceğini unutmayın. Eğer Türkiye’de ki banka hesabınız için telefon bankacılığı veya internet bankacılığı işlemlerini kullanmıyorsanız, bu hesabınıza ulaşmanız neredeyse imkansızdır. İngiltere’ye gitmeden önce mutlaka internet bankacılığı veya telefon bankacılığı işlemlerinin nasıl yapıldığını ve bu işlemler için güvenliğin nasıl sağlanabileceğini öğrenin.

İngiltere’de banka hesabı açtırdığınızda, bu hesabınıza Türkiye’den para aktarmanın en kolay yolu İnternet Bankacılığıdır. Eğer banka hesabınız için bir internet bankacılığı şifresi aldıysanız, tek yapmanız gereken bankanızın internet şubesine girip, İngiltere’de ki banka hesabınıza döviz transferi yapabilirsiniz. Bunun için İngiltere’de ki banka hesabınıza ait IBAN kodunu öğrenmeniz faydalı olacaktır. IBAN kodu sayesinde, banka adı, şube adı, adresi, hesap numarası, hesap sahibi gibi bilgileri girmeden, sadece IBAN kodunu yazarak kendinize havale yapabilirsiniz. Türkiye’de ki internet bankacılığı hesabınızın havale yapabilme seçeneğinin açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın. Çünkü bu işlemi daha sonra internetten veya telefonla yapma şansınız olmayabilir.

İngiltere’ye gitmeden önce Türkiye’de bir banka hesabı açtırmak ve bu hesap için de internet şubesi almak istiyorsanız, bu durumda, bankaları iyi araştırın ve yurtdışı transferlerinde (SWIFT) ne kadar ücret alındığını sorun.


İngiltere'de Kullanılan Banka Terimleri


Basic Account : En basit hesap çeşididir. En kolay açılan hesaptır. Paranızı hesabınıza yatırırsınız ve karşılığında size bir bankamatik kartı (cash card) verilir. Para çekmek istediğinizde bankamatikten paranızı kartınızla çekersiniz. Kredi kartı veya Türkiye’de karşılığı ek hesap olan overdraft yapabilme şansınız yoktur.

Current Account : Bu hesabı açmak biraz daha zordur. Bankalar düzenli gelir sahibi olduğuna inandıkları kişilere bu hesabı açmak istemektedirler. Hesabınız açıldığında, size harcama yapabileceğiniz ve para çekebileceğiniz çek defteri verilmektedir. Kendinize çek yazarak bankadan para çekebilirsiniz. Ayrıca bu hesap sayesinde kredi kartı da alabilirsiniz. Bankacılar öğrencilere bu hesabı açmak istemeyebilirler. Yinede bu hesabı açmak öğrenciler için en ideal olanıdır.

Deposit Account / Saving Account : Vadeli hesaptır. Para çekmek istediğinizi önceden bankaya bildirmeniz gerekmektedir. Bu hesaba ait bir çek yoktur.

Balance : Hesabınızda o anda bulunan para miktarı.

Cash Card / Cashpoint Card : Türkiye’de bankamatik kartı olarak kullandığımız, ATM lerden para çekmek, yatırmak, havale gibi işlemleri yaptığımız karttır. Günlük para çekme limiti bulunmaktadır. Başka bankaların bankamatiklerinden de bu kart ile para çekebilirsiniz.

Cashpoint / Cash Machine : ATM, bankamatik

Cheque Guarantee Card : Bankanız tarafından size verilen bu kart sayesinde yazdığınız çeklerin karşılığı garanti edilmektedir. Garanti miktarı genelde kart üzerinde yazılı bulunmaktadır. Bazı bankalarda Cash Card ve Cheque Guarantee Card aynı kart oalrak verilmektedir.

Debit Card : Alışverişlerde direk olarak kullanılan, bankadan para çekmenize gerek kalmadan, hesabınızda bulunan parayı alış veriş yaptığınız yerin hesabına aktaran karttır.

To Deposit / To Pay In : Hesaba para yatırmak.

Interest : Faiz.

Overdraft / To overdraw : Ek Hesap. Hesabınızda para olmamasına rağmen, yinede kullanmanız için önceden banka tarafından belirlenmiş miktarda bulunan, basitçe bankadan küçük bir işlem ücreti karşılığı borç aldığınız para

PIN : Banka kartı şifresi

To withdraw : Para çekmek


| More


Bu sayfada en çok arananlar
malta, ingiltere, yurtdışı eğitim, yurt dışı eğitim, ingilizce, dil eğitimi, dil kursu, pasaport, vize, ingiltere şehirleri, ingiltere dil okulu, ingiltere dil okulları, ingilterede eğitim, ingilterede dil eğitimi, ingiltere para birimi, ingilterenin para birimi, ingiliz para birimi, GBP, sterlin, sterling, pound, penny, pence, ingiltere parası, vize ingiltere, ingiltere banka, ingiltere bankası, ingilterede banka hesabı açma, ingiltere banka hesabı açmak, ingiltere banka, ingilterede banka, ingiltere para,

yurtdışı eğitim
yurtdışı eğitim
yurtdışı eğitim
 
 
 
 

          Ä°ngiltere Dil Okulları

 

          Amerika Dil Okulları

 

          Kanada Dil Okulları

 

          Malta Dil Okulları

 

          Yurtdışı Eğitim Genel

       

          Pasaport / Vize Rehberi

 

          Sınavlara Hazırlık

 

          Ä°ngilizce

 

          Yenilikler

 

          Yenilikler

       

ANASAYFA, YURTDIŞI EĞİTİM, HAKKIMIZDA, İLETİŞİM, SİTE MAP, SİTE HARİTASI, İNSAN KAYNAKLARI, YASAL UYARI, BLOG
yurtdışı dil eğitimi
yurtdışı eğitim yurtdışı dil eğitimi
 
yurtdışı eğitim
replica hermes bags